Case Study28 września 2016by PrimLeanOptymalizacja kosztów produkcji. Mała zmiana, która obniżyła koszty produkcji o 30%:

Wyobraź sobie firmę, która przez 73 doby w ciągu roku (ponad 2 miesiące bez przerwy) jedyne, co robiła, to… zakładała i zdejmowała formy z maszyn.

Gdzie optymalizacja procesów?

Koszmar dla ustawiaczy, narzędziowni i wszystkich innych związanych z przezbrajaniem.

Pojawił się efekt domina: stany magazynowe rosły w lawinowym tempie a koszty surowców i nadgodzin doprowadzały dział finansów do rozpaczy.

Jak sobie z tym poradziliśmy:

Rozpoczęliśmy brnięcie.

Przez dane z maszyn, raporty sprzedażowe i analizy stoków z ostatnich 3 lat. Ustaliliśmy (dzięki Pareto czasu pracy i Pareto sprzedażowemu) fluktuację i dynamikę sprzedaży.

Mamy nasze 20% – różnicę, która czyni różnicę.

Rozpoczynamy przygotowanie do wdrożenia szybkich przezbrojeń SMED.

Metodyka SMED (Single-Minute Exchange of Die) to  zbiór technik i narzędzi skracających czas przezbrajania maszyn, urządzeń i procesów produkcyjnych.

Głównym celem metody opracowanej przez japońskiego inżyniera Shigeo Shingo jest takie uproszczenie procesu przezbrajania, aby przeprowadzenie każdego przezbrojenia trwało do 10 minut.

I z użyciem jak najmniejszej liczby narzędzi.

Aby wdrożenie zakończyło się sukcesem, musi być wdrożony system 5S,  który składa się z 5 kroków:

Selekcja, Systematyka, Sprzątanie, Standaryzacja, Samodyscyplina.

5S to organizacja miejsca pracy by było ergonomiczne (wygodne, dostosowane do operatora), praca odbywała się minimalnym nakładem sił, bezpiecznie i wydajnie.

5S to filozofia zarządzania, która stawia za nadrzędny cel wizualną organizację miejsca pracy, aby ułatwić identyfikację i eliminację marnotrawstwa – bazując na pomysłach pracowników.

Przeanalizowaliśmy zapis video procesu i rozpoczęliśmy transformację SMED oraz wdrożenie szybkich przezbrojeń – które objęło 100 kluczowych form.

Wprowadziliśmy także szereg działań: karty przezbrojeń, standaryzację wyposażenia form i narzędzi, operacje równoległe i wiele innych.

Efekt był zdumiewający:

Czas przezbrojenia w większości został redukowany o 50% już w pierwszej fazie projektu. A usprawnienia nadal są prowadzone – więc oszczędności mogą wzrosnąć.

30% oszczędności

Z naszych kalkulacji wynika, ze firma zaoszczędziła około 30% na kosztach procesu dzięki wdrożeniu szybkich przezbrojeń. To się naszywa optymalizacja kosztów produkcji!

Przed Tobą i Twoją firmą także poważny wybór:

Możesz prowadzić produkcję tak, jak dotychczas – w końcu do tej pory jakoś sobie radziłeś.

Możesz też na własną rękę wdrażać swoje pomysły – metodą długich prób i bolesnych błędów.

Ale możesz też skorzystać z usług kogoś, kto ma doświadczenie i szeroką wiedzę – która pozwoli Ci oszczędzić czas, nerwy i pieniądze. Co wybierasz? Optymalizacja procesów?

Skontaktuj się ze mną już dziś – to nic nie kosztuje:

Ekspert optymalizacji procesówPrzemysław Rychlewski – konsultant Lean Manufacturing, Specjalista od optymalizacji procesów produkcji.

Tel. 66/027-31-27 email: biuro@primlean.pl