Case Study22 września 2016by PrimLeanSzybkie przezbrojenia mogą szybko obniżyć koszty produkcji o 18-30%.

Obniżanie kosztów produkcji 18-30%.

Kap, kap, kap…  Cichutko i niezauważalnie. Tak właśnie wypływają pieniądze z niektórych firm w procesach produkcji. Te wycieki wyglądają na niewinne. Dopiero po latach okazuje się – najczęściej, gdy firma ma już poważne problemy finansowe – że te małe krople złożyły się w wielki ocean.  A gdzie tu optymalizacja kosztów?

Okazuje się, że nikt nie widział zatorów produkcyjnych. Nie widział opóźnień w dostawach surowców, absurdalnych komplikacjach na linii i wielogodzinnych przezbrojeń. Przecież wszystko było tak jak zawsze.

Firmy są jak ludzie – lubią przebywać w swojej strefie komfortu.

Siedzą w wygodnych fotelach swoich przyzwyczajeń. Niechętnie zmieniają swoje nawyki i rytuały, uwielbiają poruszać się po znanych im rynkach i działać wg ustalonych schematów.

Nieważne, że nie są najlepsze – ważne że są ich  im znane.

Wiele z nich  zniknie z  rynku. Świat nie będzie mógł już kupować ich produktów, których nie potrafiły wytwarzać czy to dość tanio, czy dość szybko, czy dość dobrze.

Działaj nim będzie za późno:

Jedyna szansa, by zapobiec temu czarnemu scenariuszowi, to zacząć działać teraz – póki nie jest za późno. Zatrzymaj wyciekające pieniądze z twoich procesów.

Pudełka, lodówki, modele czy długopisy – bez względu na to, co produkuje firma, każda z nich marzy o jednym – maksymalnej optymalizacji kosztów funkcjonowania.

Niektórym z nich się to udaje.

Jednym z elementów mających istotny wpływ na optymalizację kosztów produkcji  przetwórstwa tworzyw są przezbrojenia.

Dziś opowiem Ci, jak moi Klienci skorzystali z tej metody, aby szybko i odczuwalnie zredukować koszty funkcjonowania.

Firma ( ze względu na zapisy umowy nie mogę ujawnić nazwy przedsiębiorstwa) działa w branży „białego AGD”. Posiada kilkanaście wtryskarek i ponad 500 form. Łączny czas 1200-stu przezbrojeń  w ciągu  roku to 1752 godziny czyli 73 dni po 24 godziny przezbrajania.

 To ponad 2 miesiące w roku wkładania i wyjmowania form z maszyn!

Koszmar dla ustawiaczy, narzędziowni i wszystkich innych związanych z przezbrajaniem. Z powodu tak długich czasów przezbrojeń, aby zabezpieczyć oczekiwania klientów stany magazynowe rosły w lawinowym tempie a  koszty surowców i nadgodzin doprowadzały dział finansów do rozpaczy. Rozpoczęliśmy pracę nad optymalizacją kosztów i wdrożeniem szybkiego przezbrojenia.

Brniemy.

Przez dane z maszyn, raporty sprzedażowe i analizy stoków z ostatnich 3 lat. Ustaliliśmy fluktuację i dynamikę sprzedaży. Pareto czasu pracy pokazuje nam najczęściej zakładane formy. Potwierdzamy to Pareto sprzedażowym.

Mamy nasze 20%. Top of the top form.

Rozpoczynamy przygotowanie do wdrożenia szybkich przezbrojeń (SMED – Metodyka SMED (Single Minute Exchange of Die) to  zbiór technik i narzędzi umożliwiających skracanie czasów przezbrajania maszyn, urządzeń i procesów produkcyjnych.

Głównym celem metody, opracowanej przez japońskiego inżyniera Shigeo Shingo, jest przeprowadzenie każdego przezbrojenia w jednostkowej liczbie minut (do 10 minut) poprzez taki podział i uproszczenie całego procesu, aby przezbrojenia dokonywane były z użyciem jak najmniejszej ilości narzędzi.).

Należy pamiętać o tym, że aby wdrożenie zakończyło się sukcesem w firmie albo chociaż na obszarze musi być wdrożony system 5S (System 5S to narzędzie opracowane przez Toyotę w ramach TPS  który składa się z 5 kroków:

Selekcja, Systematyka, Sprzątanie, Standaryzacja, Samodyscyplina. 5S to organizacja miejsca pracy by było ergonomiczne (wygodne, dostosowane do operatora), praca odbywała się minimalnym nakładem sił, bezpieczne i wydajne.)

Po analizie zapisu video procesu rozpoczęliśmy transformację SMED wdrożenie szybkich przezbrojeń. Karty przezbrojeń, standaryzacja wyposażenia form, standaryzacja narzędzi, operacje równoległe to tylko niektóre z wprowadzonych działań.  Szybkie przezbrojenia w  kwartał objęły  ponad 100 kluczowych form.

Efekt był zdumiewający czas przezbrojenia w większości został redukowany  o 50% już w pierwszej fazie projektu  a usprawnienia nadal są prowadzone.

30% oszczędności

Z naszych kalkulacji wynika, ze firma zaoszczędziła około 30% na kosztach procesu dzięki wdrożeniu  szybkich przezbrojeń. To się naszywa optymalizacja kosztowa.

Przed Tobą i Twoją firmą także poważny wybór:

Możesz prowadzić produkcję tak, jak dotychczas – w końcu do tej pory jakoś sobie radziłeś.

Możesz też na własną rękę wdrażać swoje pomysły – metodą długich prób i bolesnych błędów.

Ale możesz też skorzystać z usług kogoś, kto ma doświadczenie i szeroką wiedzę – która pozwoli Ci oszczędzić czas, nerwy i pieniądze. Co wybierasz?

Skontaktuj się ze mną już dziś – to nic nie kosztuje:

Ekspert optymalizacji procesówPrzemysław Rychlewski – konsultant Lean Manufacturing, Specjalista od optymalizacji procesów produkcji.

Tel. 66/027-31-27 email: biuro@primlean.pl