Podstawy Lean Manufacturing8 stycznia 2018by PrimLeanAudyt Kamishibai. Doskonalenie procesów z wykorzystaniem systemu audytów Kamishibai:

AUDYT KAMISHIBAI – cóż to takiego?

Firmy dążąc do zdobycia przewagi na konkurencyjnym rynku wdrażają różnego typu metody doskonalenia swoich procesów. Bez względu na to czy mamy do czynienia z Lean management, Six Sigma czy TQM każde wdrożone narzędzie należy doskonalić i rozwijać.

Największy ból to widzieć jak po wielu tygodniach a nawet miesiącach wdrożenia narzędzie w fazie utrzymania zaczyna powoli systematycznie zanikać, nie rozwija się tak jak byśmy tego chcieli a zamiast wzrostu wyników rośnie w nas złość i frustracja.

Cała para poszła w przysłowiowy gwizdek!

Jest jednak na to prosty i sprawdzony sposób.

Audyt Kamishibai wychodzi naprzeciw wszystkim tym, którzy chcą wspomóc utrzymanie pewnych nawyków przez operatorów, albo też borykają się z różnego rodzaju problemami występującymi na linii utrzymać odpowiednie standardy.

AUDYTY KAMISHIBAI są bardzo skuteczne w działaniu i szybkie we wdrożeniu. Potwierdzają to obserwowane wyniki wzrostu produktywności i jakości po ich wdrożeniu.

Sam system jest bardzo prosty, a najtrudniejsza w nim wydaje się tylko i wyłącznie jego skomplikowana, japońska nazwa.

Kamishibai wywodzi się z XII wieku, kiedy to za pomocą papierowych teatrów osobom niepiśmiennym przedstawiane były moralizatorskie opowieści związane z Buddą, dzięki którym mogli oni zweryfikować, czy postępują w sposób moralnie właściwy.

Pojęcie Kamishibai zostało zaadoptowane w XXI wieku przez Japończyków. Co ciekawe jego główny cel nie różni się znacznie od tego sprzed 800 lat. W swych początkach system ten, poprzez obraz, wizualizację, miał za zadanie pomóc osobom niepiśmiennym zweryfikować, czy postępują w sposób moralnie właściwy, tak samo teraz audyt przeprowadzany jest za pomocą „pisma obrazkowego”.

W audyty Kamishibai zaangażować można każdego pracownika. Jest to zatem wielka okazja do tego, aby poznali oni trochę bardziej zakład, w którym pracują. Widząc jaką pracę wykonują pracownicy produkcyjni (nierzadko bardzo ciężką pracę) mogą nabrać dla nich większego szacunku a także zrozumieć w jaki sposób zorganizowany jest proces produkcyjny.

Z pewnością będzie to bardzo przydatne przy działaniach w grupach interdyscyplinarnych zajmujących się przykładowo rozwiązywaniem problemów.

Nie można przy tym pominąć aspektów potencjalnej poprawy jakości i bezpieczeństwa w zakładzie, który Kamishibai stosuje.

za pomocą audytów Kamishibai możesz oceniać stan utrzymania takich systemów jak SMED, TPM, 5S.

Z perspektywy efektywności pracy również można dopatrywać się pozytywnych aspektów związanych z Kamishibai, gdyż poświęcenie 10 minut na audyt pozwala pracownikowi zmienić na chwilę zajęcie, a przez to wrócić później do pracy ze „świeżym” umysłem.

Zainteresował Cię temat Kamishibai, a może chcesz wdrożyć ten system w swojej firmie. Skontaktuj się z nami lub zapisz na szkolenie: Audyt Kamishibai. Doskonalenie procesów z wykorzystaniem systemu audytów Kamishibai.

 

Tak wiem co sobie pomyślisz to nie dla mnie, moja firma nie jest gotowa, jeszcze za wcześnie na takie narzędzia. I wiesz co pewnie masz rację.

Pamiętaj jednak, gdy ty się zastanawiasz i szukasz wymówek inni już korzystają z Audytów Kamishibai.