Business22 stycznia 2021by PrimLeanJak dobrze rozpocząć prowadzenie zmiany w organizacji?

https://primlean.pl/wp-content/uploads/2021/01/Canva-10.png

Wprowadzenie zmiany w organizacji to zawsze duże wyzwanie bez względu na jej wielkość oraz zakres zmian.

Często wprowadzanie zmiany w organizacji kończy się porażką lub połowicznym osiągnięciem tego co chcieliśmy zrealizować.

Ten tekst podpowie Ci jak skutecznie rozpocząć proces wprowadzenia zmiany w organizacji, tak aby nie popełnić błędów z którymi ja jako konsultant bardzo często spotykam się w organizacji. Zatem zaczynajmy.

Przed rozpoczęciem wprowadzania zmiany w organizacji ważnym jest odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

→ Po co my to robimy?

→ Dlaczego to jest dla nas istotne?

→ Jaka jest obecna sytuacja?

→ Jaki jest obecnie sposób myślenia zarządu i metody zarządzania?

→ Jak zmiana ma się do strategii (jeśli ją posiadamy)?

→ Jaki jest nadrzędny cel?

Uchwycić kontekst.

Istotnym jest również uchwycenie kontekstu. Zarówno kontekstu otoczenia biznesowego jak i obecnej kultury organizacyjnej, czyli zewnętrzny i wewnętrzny kontekst. Tak zwane tło zmiany.

Jeśli zmiana, transformacja czy jakkolwiek sobie to nazwiemy ma przynieść określone korzyści dla organizacji konieczne jest powtarzam konieczne jest zrozumienie obecnej sytuacji i tego co chcemy tak naprawdę osiągnąć dzięki tej zmianie osiągnąć.

Myślenie w kategoriach rezultatu nie celu.

Należy się przestawić na myślenie w kategoriach rezultatu nie celu.  Jeżeli chcemy wdrożyć coś to jakie mają być tego rezultaty? Wtedy można dobrać metody i narzędzia, które doprowadzą nas do tego oczekiwanego rezultatu.

Zbudują one zaangażowanie od poziomu zarządczego po szeregowego pracownika i to właśnie w takiej kolejności oraz skierują organizację na właściwy tor we właściwym kierunku.

W innym przypadku będziemy mieli do czynienia niestety z sezonową aktywnością czy inicjatywą, która prędzej czy później zakończy się jej naturalną śmiercią.

Bardzo istotne jest przed podjęciem jakiejkolwiek inicjatywy szczególnie jeżeli mówimy o dużych zmianach w organizacji, ale przecież też mniejsze są również bardzo istotne uchwycenie tych podstawowych elementów stanu obecnego, które pozwolą nam na właściwe zrozumienie tego co się dzieje w organizacji a dopiero potem opracowanie ścieżki zmiany.

Będzie to się wiązało z większą ilością czasu poświęconego na przygotowanie jednak proszę mi wierzyć, że te działania są bardzo istotne.

Jeżeli dobrze się przygotujemy do transformacji organizacji to jest duża szansa, że mniej błędów popełnimy podczas samego procesu zmiany a z drugiej strony nie będziemy zastanawiać się nad każdym krokiem tylko będziemy mieli opracowaną mapę drogową wdrożenia.

Analiza pola sił.

Jeżeli również poświęcimy czas na analizę pola sił, czyli zdefiniujemy siły wspierającą i siły hamujące zmianę oraz zastanowimy się jak siły hamujące osłabić a te drugie, czyli siły wzmacniające jeszcze uwypuklić, to będzie nam łatwiej wprowadzić zmianę w organizacji, ponieważ będziemy przygotowani na pewne zjawiska, które mogą się pojawić.

To kolejny krok, który pozwala nam jeszcze lepiej przygotować się do samej transformacji.

Warto się również zastanowić jakiego rodzaju opór możemy napotkać w organizacji.

Jak będą reagować pracownicy i czy mieli już może do czynienia z taką sytuacją.

A co gry to restart?

A co, gdy wprowadzamy coś po raz drugi do firmy?

Poszukajmy wtedy odpowiedzi na pytania:

Jakie wtedy było zaangażowanie kadry menedżerskiej wszystkich szczebli? Co planowaliśmy, a co otrzymaliśmy?

Jakie dobre praktyki możemy wyciągnąć z poprzedniego wdrożenia zmiany?

Na jakie rzeczy musimy uważać?

Czy było na zasadzie macie zróbcie sami sobie? Jeśli tak to wyglądało wcześniej to też będzie miało bardzo istotny wpływ na to w jaki sposób ludzie będą odbierać obecną zmianę i jak będą się w nią angażować.

Oczywiście nie obejdzie się bez oporu, bo on jest naturalnie wpisany w zmianę.

Nikt nie lubi być wsadzany w nowe buty, skoro stare są wygodne i jest mi w nich dobrze.

Podsumowanie

Realizując powyższe wskazówki myślę, że jest o wiele większa szansa uniknięcia porażki.

Łatwiej będzie nam rozpocząć proces zmiany i go utrzymać i osiągnąć docelowo to co sobie zaplanowaliśmy.

To na tyle. Jeżeli widzicie obszar do współpracy i to co piszę ma dla Państwa rację bytu w waszej organizacji zapraszam do kontaktu. Wspólnie możemy dużo działać.

 

Pozdrawiam

Przemysław Rychlewski.

Share