Podstawy Lean Manufacturing10 stycznia 2021by PrimLeanKurs online Mapowanie procesów w firmach produkcyjnych. Krok po kroku w duchu Lean Management

https://primlean.pl/wp-content/uploads/2020/09/hero_about-1280x800.jpg

Kurs online Mapowanie procesów w firmach produkcyjnych i usługowych to kompletna ścieżka wdrożenia i wykonania procesu mapowania w organizacji. Od samych podstaw do procesu ciągłego doskonalenia.

Mapowanie procesów to technika polegająca na mapowaniu (czyli opisywaniu w sposób graficzny) jak wygląda przepływ wartości z perspektywy Klienta w procesach organizacyjnych przedsiębiorstwa.

Mapowanie procesów biznesowych pozwala zobrazować w jaki sposób funkcjonuje firma od strony procesowej i to niezależnie od branży, przyjętego modelu biznesowego, rodzaju klientów.

Mapowanie procesów w firmie produkcyjnej czy usługowej pozwala zbudować w firmie świadomość, iż są procesy, w jaki sposób są one między sobą powiązane, kto odpowiada za dany proces, gdzie się dany proces zaczyna, a gdzie kończy, ile kosztuje obsługa procesów.

Jakie korzyści daje mapowanie:

optymalizacja kosztów – zebrane dane z procesów sąpodstawą dla wskazania miejsc ograniczenia kosztów, mapowanie procesów ułatwia określeniewąskich gardeł i obszarów do doskonalenia

wzrost sprawności procesów – wyższa efektywność umożliwia obsłużenie większej liczby zadań ( klientów, zamówień) przez posiadane zasoby. Dzięki mapie procesów i wnioskach z analizy procesów łatwiej wskazać miejsca do poprawy.

stabilizacja procesów i działania firmy – mapowanie procesów to działania mające na celu stabilizację warunków. Czyli inaczej mówiąc firma i procesy zaczynają być powtarzalne i generują mniej wad i problemów.

standaryzacja działań stabilne procesy pozwalają na wdrożenie standardów mających na celu ujednolicenie działania w ramach realizacji zadań np obsługi klienta czy produkcji lub realizacji projektu.

doskonalenie jakości – dokładna dokumentacja procesu narzuca dobre praktyki, zapewnia powtarzalność oraz ogranicza pomyłki w procesach.

wdrożenie systemów informatycznych firma planuje wdrożenie nowych rozwiązań informatycznych. Dobrze opisane procesy przyspieszają proces drożenia i redukują jego koszty.

Mapowanie procesów krok po kroku.

1. Decyzja o mapowaniu.
2. Analiza i wybór procesu do mapowania.
3. Powołanie zespołu i szkolenie.
4. Baseline – mapa stanu obecnego.
5. Potencjał usprawnieniowy.
6. Mapa stanu przyszłego.
7. Działania doskonalące 30/60/90 dni.
8. Ocena rezultatów.
9. Standaryzacja.
10 Wizualizacja.
11. Doskonalenie
12. Powrót do punktu nr 1.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile tak naprawdę kosztują Cię rocznie błędy w Twoich procesach biznesowych?

Okazuje się, że te liczby sięgają setek tysięcy złotych i potrafią rozłożyć na łopatki wiele firm. Klienci przysyłają reklamacje, w firmie panuje nerwowa atmosfera a Ty nie wiesz który pożar gasić.⠀

Rozwiązanie jest proste:⠀

👉 Nauczyć się skutecznie mapować i doskonalić procesy a dzięki temu ⠀

👉 Redukować czas realizacji zamówienia klient o 20-30% i przyjmować więcej zleceń⠀

👉 Identyfikować i ograniczyć straty procesowe a dzięki temu obniżyć koszty wytworzenia.⠀

👉 Podnieść poziom jakości wyrobów i usług i redukując koszty reklamacji i zwrotów.⠀

 

Zapisz się do programu online:

Mapowanie procesów w firmach produkcyjnych i usługowychi przestań gasić pożary w swoich procesach biznesowych.

Share